• +90 (312) 230 61 67
  • info@psoriasis.org.tr

Takip Edin!

HASTA ODAKLI SAĞLIK SİSTEMİ

Hasta Odaklı Sağlık Sistemi
Sağlık  sistemlerinin gelişmesinde karar verme mekanizmalarında ve hatta politika üretimi boyutunda hasta odaklı olunması ve hastanın katılımının arttırılması konusunda sağlık otoritelerine çağrıda bulunuyorum.
Sağlık sisteminin işleyişinde pratik hayata yönelik etkili geri bildirim kaynağı olan hastanın sistem içerisinde entegrasyonunun önemini vurguluyoruz. Bunu sağlık profesyonellerinin eğitiminin ve bilinçlenmesinin yanısıra hastaların ve toplumunda bilinçlenmesiyle gerçekleşebileceğine inanıyorum.
 
Hastaların yaşam kalitesinin yükseltilmesi için sağlık profesyonelleriyle iletişim halinde olması, kendisi için doğru tedaviye erişebilmesi ve ihtiyaçları doğrultusunda uygun koşulların sağlanabilmesi önemlidir.
 
Ancak kronik hastalıklarla yaşamak, hastanın yaşamın bir parçasıdır ve bu yaşam tecrübesi hasta odaklı sağlık sistemleri ihtiyaçları ve hastalıklarının gerektiği yaşam tercihleri doğrultusunda tasarlanması, uygun ve maliyet etkin sistemlerin oluşmasına katkıda bulunacaktır.
 
Bu çerçevede değerlendirildiğinde hastanın sorumluluğunun arttırılması ve en uygun seviyede sağlık sisteminde entegrasyonu, sağlık sıkıntılarının yaşam kalitesinin gelişmesine ve sağlığa yapılan yatırımın değer kazanmasına olanak sağlar.