• +90 (312) 230 61 67
  • info@psoriasis.org.tr

Takip Edin!

SEDEF HASTALIĞININ FARKLI TİPLERİ VAR MIDIR?

SEDEF HASTALIĞININ FARKLI TİPLERİ VAR MIDIR?
Sedef hastalığı, hafif, orta ve çok şiddetli olmak üzere farklı şiddetlerde görülebilir.
Bunun yanında, plak, guttat, püstüler, eritrodermik olarak adlandırılan farklı tipleri mevcuttur.
Görüldüğü bölgeye göre de isimlendirilebilir. (El, ayak, tırnak, vb.)
  
Plak Psoriasis
 
En sık görülen sedef hastalığı şeklidir. Kırmızı-pembe üzeri sedef rengi kepeklerle kaplı deriden kabarcık kızarık yamalar şeklinde görülür.
 
Uzun süre kalıcı plak dizler, dirsekler, gövde ve saçlı deride daha sık olmak üzere vücudun her yerinde görülebilir.

 
Guttat Psoriasis
 
Küçük, kırmızı, üzeri kepekli damla gibi döküntüler şeklinde görülür. Genellikle tüm vücutta yaygın şekilde ortaya çıkar. Çocuklarda daha sık görülür ve genellikle bir infeksiyon sonrası özellikle üst solunum yolu infeksiyonları sonrası ortaya çıkar.
 
Püstüler Psoriasis
 
Ya  sadece el ve ayaklarda ya da tüm vücuda yayılmış olarak içi iltihap dolu minik kesecikler şeklinde görülür. Tüm vücutta yaygın olarak görüldüğü zaman ateş halsizlik ve genel durum bozukluğu da ortaya çıkar ve hastanın hastanede yatırılarak tedavisi gerekir.
 
 
Eritrodermik Psoriasis
 
Diğer  şekillerden daha az görülür. Farklı olarak tüm vucutta yaygın kızarıklık ve kepeklenme şeklinde görülür. Sedef hastalığının şiddeti formlarından biri olup beraberinde ağrı, yanma ve genel durum bozukluğu görülür. Bu hastalar genellikle hastaneye yatırılarak tedavi edilir.
Psoriasisi olan kastalar plaktan eritodermik şekle veya püstüler forma geçebilir. Püstüler şekil düzeldikten sonra plak ve guttat şekle geçebilir. Kısacası sedef hastaları yaşamları süresince farklı tiplerde hastalıkla karşılaşabilir.
 
 
El-Ayak Psoriasisi
 
Sadece el ve ayakta tutulum olur. Bu tip, egzamalarla ve mantar hastalarıyla karıştırılabilir.
 
Tırnak Psoriasisi
 
Psoriasis,  tırnaklarda da nokta büyüklüğünde çukurcuklar ya da yağ damlası şeklinde görülebilir. Bazen tırnak altında kalınlaşmalar ve renk değişikliği ortaya çıkar.
 
Tırnaklarda bu değişiklikler vücuttaki sedef hastalığıyla birlikte görülebildiği gibi sadece tırnak tutulumu zaman ile de ortaya çıkabilir.
 
Sadece tırnaklarda görüldüğü zaman mantar hastalarıyla karıştırılabilir.