• +90 (312) 230 61 67
  • info@psoriasis.org.tr

Takip Edin!

OBEZİTE

Merhaba arkadaşlar
Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı yaşam
Dünyada giderek yaygınlaşan ve dünyanın en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen obezite önlenebilir bir sağlık proplemidir. Obezite yani aşırı şişmanlık yaşam kalitesini ve süresini anlamlı derecede etkilemektedir.

Obezite hastalığı sık sık ve  yüksek oranlarda kalorili beslenme düzeniyle yaşayan fiziksel olark etkinliğin ya da egsersiz yapmanın az olduğu kişilerde görülmektedir bunun dışında genetik olarak yatkın olma hormonol bozukluklar psikolojik sorunlar ve akabinde kullanılan antipsikotik ilaçlar da obeziteyi tetikleyen sebepler arasındadır.

Fazla kilolar veya obezite birçok ciddi hastalığa zemin hazırlar örneğin 
a)insülin direnci-hiperinsülinemi 
b)tıp 2 diabetes
c)hipertansiyon
d)karaçiğer yağlanması
e)koroner arter hastalığı
f)hiperlipidemi-hipertrigliseridemi
g)metabolik sendrom
h)safra kesesi hastalıkları

bazı kanser türleri(kadınlarda safra kesesi endometriyum yumurtalık ve meme kanserleri erkeklerde ise kolon ve prosat kanserleri)

ve bunların yanı sıra bazı cilt hastalıklarını da önemli derecede etkiler ve kötüleştirir şişmanlık ve kilo fazlalığı ile ilişkili cilt hastalarının en önemlileri SEDEF HASTALIĞI olarak bilinir.
obezite(şişmanlık)sedef hastalarında toplumdan daha sık olarak görülmektedir sedef hastalğı fazla kiloya bağlı değildir fakat eğer obazite varsa hastalık daha şiddetli ve tedaviye dirençli olmaktadır kilo vermek ise tedaviyi kolaylaştırmaktadır psoriasis(sedef hastalığında)bel cevresinin kalın olması yani aşırı kilo hastalığın tedavisinde ilk çözülmesi gereken çözümdür.
hastala uygun diyet ve spor yaparak kilo verirken doktorun önereçeği ilaçları da düzenli olarak kullanmalıdır diyetin yanı sıra sigara ve alkolden de uzak kalmak sedef hastalığının iyileşmesini kolaylaştırır.SAĞLIKLI YAŞAMLAR  SAYGILARIMIZLA

ETİKET :